OSMANLI ÇAKMAKLI SUSTALI KARABİNA

18.Yüzyıl. Osmanlı. Üst düzey biri için özel olarak tasarlanılarak sultani özelliklerde imal edilmiş. Kallavi ebatta “Çakmaklı Karabina” tipi. Hiçbir müze ve koleksiyonda eşine rastlanılmamış namlu üzeri özel mekanizmalı sustalı süngüye sahip. Tüfek tipi kabzası her iki yüzde “Mühür kimdeyse Süleyman odur” atasözüne atfen Türk İslam Sanatı’nda çokça kullanılan “Hâtem-i Süleyman” (Mühr-ü Süleyman), horozu “Vech”, mekanizma bölümü ise “Ejder” motiflidir.

Silahtar Mustafa Paşa için özel yapılmış “Ejder” motifli bu tip boru namlulu bir tüfek Askeri Müze Koleksiyonu’nda Envanter No:2307 ile kayıtlıdır.  Tüm ahşap yüzeyi gümüş ile “Afyon işi” tekniğinde yoğun stilize floral dekorlu, boru formunda uca doğru genişleyen namlusu, dipçik tabanı, tetik korkuluğu ve diğer bölümleri kazıma/grave tekniği ile aynı üslupta yoğun şekilde tezyinli ve Osmanlı Rokokosu motifler ile bezeli, yer yer altın vermeyli. Osmanlı çakmaklı Karabina tipi bir silah Askeri Müze Koleksiyonu’nda Envanter No: 7889 ile kayıtlı (Askeri Müze Koleksiyonları S.163), Karabina tipi bir tüfek ise Deniz Müzesi Koleksiyonu’nda mevcuttur.

Alışılmışın dışında sustalı süngüsü, büyük sanatkârlık gerektiren üst düzey işçiliği ile dikkat çeken özel yapım eserin hiçbir müze ve koleksiyonda eşi, emsali bulunmamaktadır.  Fevkalade kondisyonda, çalışır vaziyette. Ele geçmez nadirlikte müzelik şaheserdir.

Uzunluk: 54.5 cm.

Süngülü uzunluk: 72 cm.